Dzień 20

WIEŻO Z KOŚCI SŁONIOWEJ, módl się za nami.

⛪️Powyższe wezwanie litanijne ma wiele barwnych znaczeń, które warte są uwagi w kontekście małżeńskiego życia. Ponadczasowa metaforyka zapisana w obrazie tej wyjątkowej Wieży, oznacza coś, co – jak Maryja – łączy w sobie potęgę i delikatność. Kolor słoniowej kości symbolizuje zaś czystość, która jest nieodzowną cechą Najświętszej Panienki.

⛪️Sama kość słoniowa to bez wątpienia materiał niezwykle szlachetny. Obok złota stanowił najcenniejszy ornament budowli, przedmiotów czy ozdób. Pożądany i zachwycający, symbolizujący bogactwo i piękno. Sam Oblubieniec z Pieśni nad Pieśniami opisywał swoją ukochaną słowami: „Szyja twa jak wieża ze słoniowej kości.” (PnP 7,5).
Kolejne znaczenie tego wezwania, wskazywane współcześnie, odnosi nas do wieży jako miejsca odosobnienia. To niezwykle ważne skojarzenie, gdyż życie w perspektywie duchowej wymaga wręcz od nas odnalezienia przestrzeni oderwanej od chaosu świata zewnętrznego.
„Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.”(Mt 6,6)

Prawdą jest także, że małżeństwo będzie tym silniejsze, im bardziej uniezależni się od wpływu i nacisku innych. Nie rzecz w tym, by stwarzać jakąś własną, odrealnioną rzeczywistość, ale by tworzyć związek na trwałych wartościach, które nie zmieniają się wraz z modą i urodą tego świata.❤️

⛪️Najpiękniejsze jednak znaczenie, jakie kryje w sobie omawiane określenie Matki Bożej, ma swoje korzenie w czasach średniowiecznych, kiedy to Najświętszy Sakrament przechowywano w specjalnych naczyniach. Te eucharystyczne puszki miały formę wieży i zrobione były, w całości lub części, z kości słoniowej. Kryły w sobie, jak święte łono Maryi, największy skarb – Ciało Jezusa Chrystusa.

🤔Zastanów się, co dla Ciebie jest drogocennym skarbem? Czy jest nim Wasze Małżeństwo? „Bo gdzie jest Twój skarb, tam będzie i serce twoje.”(Mt 6,21) Gdzie jest dzisiaj Twoje serce

🙏🔥Zachęcam Cię, byś wraz ze Współmałżonkiem, we wspólnej modlitwie, podjął teraz przed Bogiem konkretną decyzję. Zechciejcie razem, w głębi serca uznać, że Wasza relacja warta jest tego, by traktować ją jak skarb. ❤️

Postarajcie się zrezygnować ze wszystkiego, co we własnych puszkach chowaliście przed sobą – czas tylko dla mnie, moje sprawy, moje hobby, moje oszczędności, moje plany. Złóżcie dziś przed Bogiem jedno drogocenne naczynie. Proście, przez wstawiennictwo Maryi, by Pan błogosławił ukryty w nim majątek – Wasze wspólne wspomnienia, doświadczenia, radości i smutki, a szczególnie to, co macie w Bogu – Jego łaski i Eucharystyczne dary. Tylko to bowiem, czego „ani mól, ani rdza nie niszczą”(Mt 6,20) zechce przyjąć kiedyś na zawsze Wasz Ojciec w Niebie.

🙏Módlmy się:

https://www.youtube.com/watch?v=s4E7MBWFbvA